Τετάρτη 13 Οκτωβρίου 2010

Κύπελλο Χίου - Κανάρης-Καλαμωτή (0-0) (2-3 στα πέναλτι)

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΝΕΝΗΤΑ......... ΜΑΓΚΕΣ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ
Ένα πολύ δυνατό και όμορφο ματς έγινε στο γήπεδο των Νενήτων.
Αντίπαλες ήταν οι δύο ομάδες που πέρυσι ήταν στον τελικό, δίνοντας έτσι τον χαρακτηρισμό του ντέρμπι στο ματς.
Το θέαμα λοιπόν σχετικά λίγο καθώς έλειπαν οι όμορφες φάσεις, οι ντρίπλες και τα τακουνάκια. Υπήρχε όμως μια άλλη ομορφιά, μια άγρια ομορφιά, καθώς έβλεπες το πάθος και την δύναμη στα πρόσωπα των 22 ποδοσφαιριστών και περισσότερο στα παιδιά της ομάδας μας που έδιναν ένα αγώνα δίχως αύριο, αφού το κύπελλο είναι ο ρεαλιστικότερος φετινός στόχος.
Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και φάνηκε από την αρχή ότι όποιος έβαζε το γκολ θα το έπαιρνε.
Η Καλαμωτή έπαιξε με περίσσια ψυχή και έχοντας να αποδείξει ότι τα κακά αποτελέσματα του πρωταθλήματος αποτελούν απλά παρένθεση και ότι έχει γίνει πολύ καλή δουλειά φέτος.
Στα αξιοσημείωτα και η επιστροφή των Λάγαρη και Γιαζιτζόγλου που έδειξαν ότι δίκαια θεωρούνταν τόσο καιρό σημαντικότατες απουσίες.
Στο Α' ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά και με αντεπιθέσεις από τα πλάγια με τους Φεγγουδάκη και Κάργαντζη έκανε αισθητή την παρουσία της επιθετικά, καθώς στην άμυνα δέσποζαν τα θηρία.
Ο Φεγγουδάκης συγκεκριμένα είχε καταφέρει να ταλαιπωρήσει αρκετά τον προσωπικό του αντίπαλο και σίγουρα άφησε υποσχέσεις για την υπόλοιπη χρονιά.
Οι άμυνες ήταν πολύ προσεχτικές και δύσκολα γινόταν φάση στις εστίες.
Στο Β' ημίχρονο άνοιξε κάπως το παιχνίδι και έγιναν κάποιες φάσεις στις οποίες θα μπορούσαμε να πανηγυρίσουμε το γκολ.
Είχαμε ευκαιρίες με τον Γούτη, τον Σφήκα αλλά και τον Τέττερη να κάνουμε το 0-1.

ΚΑΝΑΡΗΣ: ΜΟΝΙΩΔΗΣ, ΛΕΣΙ, ΦΑΡΑΤΖΗΣ, ΧΡΟΥΣΑΚΗΣ, ΣΑΜΙΩΤΗΣ, ΠΑΛΛΑΣ, ΜΑΤΤΕΡΗΣ, ΧΑΤΖΗΛΑΜΠΡΟΥ, ΑΣΛΑΝΙΔΗΣ, ΚΑΠΠΟΣ, ΜΟΝΙΑΡΟΣ.

ΚΑΛΑΜΩΤΗ: ΟΡΦΑΝΟΥΔΗΣ, ΛΑΓΑΡΗΣ, ΓΙΑΖΙΤΖΟΓΛΟΥ, ΧΩΡΕΨΙΜΑΣ, ΚΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΑΙΜΑΚΗΣ (65' ΘΩΜΑΙΔΗΣ), ΣΦΗΚΑΣ, ΦΕΓΓΟΥΔΑΚΗΣ, ΓΑΛΑΤΟΥΛΑΣ, ΚΑΡΓΑΤΖΗΣ (75' ΜΟΝΙΟΣ), ΓΟΥΤΗΣ (102' ΤΕΤΤΕΡΗΣ)