ΦΙΕΣΤΑ ΤΙΤΛΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΙΣΙΔΗ ΣΤΟ LOFT

Ελάτε να γιορτάσουμε όλοι μαζί την κατάκτηση του κυπέλλου Χίου και να περάσουμε ένα ευχάριστο βράδυ παρέα με την κούπα. Καλούνται μικροί και μεγάλοι φίλοι της ομάδας, για μία αξέχαστη στιγμή. Μαζί μας Ο Γιώργος Παρισίδης θα μας ταξιδέψει στα μουσικά του ταξίδια. Παρασκευή 10 η ώρα στο LOFT

Τετάρτη 28 Μαρτίου 2012

ΜΕ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

Με φόρα από τον τελικό του κυπέλλου η Καλαμωτή φιλοδώρησε με 5 γκολ την Ελάτα στο γήπεδο του Πυργίου. Η ομάδα μας ήταν καταιγιστική σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο να διεκδικήσει κάτι καλό. Μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα το σκορ ήταν ήδη 0-2 και με ένα χαμένο πέναλτι για την ομάδα μας. Σκόρερ των 2 πρώτων γκολ ο Κανάριος που σήμερα είχε κέφια ενώ σημείωσε και το τέταρτο χάνοντας και ένα πέναλτι. Το τρίτο γκολ σημείωσε ο Σελάλα ενώ το πέμπτο ο Τριανταφύλλου πάλι με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος. Για την ομάδα μας αστόχησε σε πέναλτι και ο Αναγνωστάκης. Χωρίς Γρίγο, Μονιό, Γαλάτουλα, Καιμάκη Νέλα, Γκοτζάι, ξεκίνησε ο Μιχάλης Χατζηδάκης την ομάδα θέλοντας έτσι να τους ξεκουράσει από την υπερπροσπάθεια της Κυριακής. Και αυτοί που έπαιξαν όμως έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο κάτι που μαρτυράει και το τελικό σκορ. Η Καλαμωτή έχασε ακόμα ευκαιρίες με Κανάριο, Σελάλα ,Καιμάκη, για να πετύχει και άλλα γκολ ενώ η Ελάτα με κάποια μακρινά σουτ προσπάθησε να παραβιάσει την εστία του Ορφανούδη χωρίς όμως επιτυχία.

Δευτέρα 26 Μαρτίου 2012

ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ

Σε ένα παιχνίδι που έσπαγε καρδιές, που από το πρώτο μέχρι το 120 κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των 1000 περίπου φιλάθλων που ήταν στο γήπεδο , οι παίκτες της Καλαμωτής υπερέβαλαν εαυτούς και έγραψαν ακόμα μια λαμπρή σελίδα στο άλμπουμ των επιτυχιών αυτής της ομάδας.
Όλοι ήταν μια γροθιά , οι 11 που ξεκίνησαν οι 7 που ήταν στον πάγκο ακόμα και εκείνοι που ήταν στην κερκίδα έδωσαν τα πάντα για να κατακτήσουμε αυτό το κύπελλο.
Πρίν τον αγώνα όλα έδειχναν ότι το φαβορί ήταν η Δάφνη αφού με δύο πολύ σημαντικές απώλειες (Γιαζιτζόγλου, Γούτης) και με σημαντικές απώλειες βαθμών με θεωρητικά ασθενέστερους αντιπάλους στα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος η ομάδα μας δεν έδειχνε ικανή να κοντράρει την Δάφνη.
Όμως μέσα στο γήπεδο τα πράγματα ήταν διαφορετικά.
Είδα παίκτες που γυάλιζε το μάτι τους, είδα παίκτες να βάζουν τα πόδια τους στην φωτιά, να παροτρύνουν και να εμψυχώνουν ο ένας τον άλλο, είδα έναν προπονητή που κατεύθυνε την ομάδα σαν μαέστρος σε ορχήστρα και έναν αντίπαλο να χορεύει στους ρυθμούς της .
Είδα έναν συγκλονιστικό λαό που σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού δεν σταματούσαν να τραγουδούν και να σπρώχνουν την ομάδα.
Ο λαός της Καλαμωτής ήταν ο δωδέκατος παίκτης κα με ευρηματικά συνθήματα εντυπωσιακά πανό και καπνογόνα δημιούργησαν μια ατμόσφαιρα που θα ζήλευαν ακόμα και ομάδες μεγαλύτερης κατηγορίας και έδωσαν την ώθηση στους παίκτες για αυτήν την τεράστια επιτυχία.
Οι παίκτες όμως ήταν οι πρωταγωνιστές σ αυτόν τον αγώνα
Μιχάλης Μονιός συγκλονιστικός έσβησε μόνος του τον «πολύ» Ζαμπετάκη
Νίκος Γρίγος αδιαπέραστος καθάριζε τα πάντα στην άμυνα
Αντι Γκοτζαι απροσπέλατος με ατελείωτα κουράγια
Λευτέρης Τομάζος ο μικρός μεγάλωσε και δείχνει ότι έχει στόφα μεγάλου ποδοσφαιριστή
Ολσι Νέλα αν και με πυρετό την προηγούμενη έδωσε για ένα ημίχρονο τα πάντα
Γιώργος Σταματελόπουλος το καλύτερο του παιχνίδι έπαιζε παντού
Κώστας Χωρεψιμάς η μορφή του αγώνα και κατά την γνώμη μου ο καλύτερος και των 22
Βαγγέλης Καιμάκης με την επιστροφή του έδωσε την ηρεμία στην μεσαία γραμμή
Κωστας Γαλάτουλας ογκόλιθος στην μεσαία γραμμή κίνδυνος θάνατος όταν αποφασίζει να προωθηθεί
Ανθιμος Σελάλα το βέλος στην επιθετική γραμμή σε κάθε επέλαση του «μύριζε» γκόλ
Λευτέρης Λιτσάκης παραλίγο μοιραίος παίκτης αφού έχασε μοναδικό τετ α τετ στην παράταση
Νίκος Κανάριος φοβερό πάθος και πολύ τρέξιμο αναστάτωσε την αντίπαλη άμυνα
Ρενάτο Τόντρι έπαιξε λίγα λεπτά αλλά κράτησε σωστά την μπάλα και ξεκούρασε όλη την ομάδα
Κουκούρης Μιχάλης, Γιαζιτζόγλου Γιώργος, Αναγνωστάκης Μάρκελλος, Δημητράκης Κώστας, Μετούσι Γιώργος, Μιχαηλίδης Θανάσης , Σαραντινούδης Ηλίας, Σουρέλας Δημήτρης, Στουπάκης Αντώνης, ΤριανταφύλλουΛάμπρος, Άλλοι απ τον πάγκο και άλλοι από την κερκίδα, όλοι βοήθησαν από την μεριά τους σε αυτήν την κατάκτηση του Κυπέλλου
Τελευταίο άφησα τον τεράστιο Πέπε τον άνθρωπο που με τις φοβερές αποκρούσεις του στην διάρκεια του αγώνα οδήγησε το παιχνίδι στα πέναλτι όπου για άλλη μια φορά έδειξε την μεγάλη του κλάση.
Δύο αποκρούσεις ένα δοκάρι και ένα μόλις γκολ ο απολογισμός της Δάφνης στα τέσσερα πέναλτι που χτύπησε 3 στα 3 για την ομάδα μας ήταν αρκετά με παίκτες και φιλάθλους να γίνονται ένα κουβάρι.
Μιχάλης Κουκούρης και Μιχάλης Μονιός σήκωσαν το βαρήτιμο τρόπαιο στον ουρανό και μαζί με τους φιλάθλους πανηγύριζαν σαν μικρά παιδιά
17:27 Σουτ του Ξυδα πέρασε άουτ
17:33 Σταματελοπουλος γύρισε τη μπάλα και ανάγκασε τον Σαββίδη να διώξει δύσκολα

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΧΙΟΥ - Μικρά αλλά σημαντικά

Την Κυριακή λοιπόν το παιχνίδι της χρονιάς για την ομάδα μας.
Ας δούμε μερικές λεπτομέρειες και κάποιες συμπτώσεις που βέβαια δεν θα κρίνουν το αποτέλεσμα αλλά καλό θα είναι να τις γνωρίζουμε.

1. Κατ αρχήν ένας προπονητής που έχει καθίσει και στους 2 πάγκους των ομάδων που συμμετέχουν. Ο Σταμάτης Ξύδας προπονητής της Δάφνης για πολλά χρόνια ήταν στο τιμόνι της Καλαμωτής και μάλιστα ήταν προπονητής στον μοναδικό τελικό που έχει παίξει η ομάδα μας το 2010.
2. 8 τελικοί για ομάδα της Δαφνης από τους οποίους κέρδισε τους 7
3. 1 για την Καλαμωτή τον οποίο έχασε
4. Η Δάφνη έφτασε στον τελικό αποκλείοντας τους: ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ, ΚΑΝΑΡΗ, ΒΑΡΒΑΣΙΑΚΟ
5. Η Καλαμωτή έφτασε στον τελικό αποκλείοντας τους: ΔΟΞΑ, ΕΛΑΤΑ, ΠΥΡΓΟ, ΑΤΡΟΜΗΤΟ
6. Η 25η Μαρτίου είναι μάλλον άτυχη ημερομηνία για την ομάδα μας αφού ο μοναδικός τελικός που έπαιξε ήταν την ίδια ημερομηνία και έχασε με 3-0 από τον ΚΑΝΑΡΗ.
7. Άτυχη όμως και για τον Σταμάτη Ξύδα που ήταν στο τιμόνι της ομάδας μας εκείνη την χρονιά.
Όλα αυτά όμως στα χαρτιά γιατί στο γήπεδο παίζουν 11 εναντίον 11 και εκεί κερδίζονται οι αγώνες
Εμείς ευχόμαστε να γίνει ένα καλό παιχνίδι και να κερδίσει ο καλύτερος ελπίζοντας ότι ΑΥΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΑΜΩΤΗ

Καλή επιτυχία παιδιά

Τετάρτη 21 Μαρτίου 2012

Αλλαγή ώρας τελικού

Αλλαγή της ώρας του τελικού κυπέλλου αποφάσισε η ΕΠΣ Χίου. Έτσι αντί για 15:30 ο τελικός θα ξεκινήσει στις 16:00

Δευτέρα 19 Μαρτίου 2012

ΑΤΥΧΙΑ

Η ατυχία χτύπησε για άλλη μια φορά την ομάδα μας ενόψει κυπέλλου αφού μετά τον σοβαρό τραυματισμό του Γ. Γιαζιτζόγλου και ο Α. Σελάλα (διάστρεμμα) τέθηκε εκτός πλάνων του Μ. Χατζιδάκη για τον τελικό της επόμενης Κυριακής. Έτσι αν προσθέσουμε και την απουσία του Π. Γούτη (κόκκινη κάρτα) η ομάδα θα κατέβει με τρεις πολύ σοβαρές απώλειες για να διεκδικήσει το κύπελλο. Όλα αυτά βέβαια δεν πτοούν την ομάδα αφού διοίκηση προπονητής παίκτες και κόσμος είναι μια γροθιά και θα κάνουν τα πάντα για να φέρουν το κύπελλο στην Καλαμωτή.

Τετάρτη 14 Μαρτίου 2012

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΓΙΩΡΓΟ

Η οικογένεια της Καλαμωτής εύχεται στον Γιωργο Γιαζιτζογλου καλή επιτυχία στην επέμβαση που θα κάνει μετά τον σοβαρό τραυματισμό του, να είναι περαστικά και γρήγορα να γυρίσει στους αγωνιστικούς χώρους

Κυριακή 11 Μαρτίου 2012

ΠΥΡΓΟΣ-ΑΕ ΚΑΛΑΜΩΤΗΣ 2-2

Ο νόμος του ποδοσφαίρου εφαρμόστηκε για άλλη μια φορά εις βάρος της ομάδας μας καθώς για άλλη μια φορά ενώ έχασε σωρεία ευκαιριών στο τέλος δέχτηκε ένα γκολ στις καθυστερήσεις από έναν αντίπαλο που έπαιξε ψυχωμένα και πήρε αυτό που ήθελε. Με γκολ λοιπόν του Χρήστου Δάνδουλα στο 92' το Πυργί πήρε έναν ανέλπιστο αλλά ΚΑΙ πολύτιμο βαθμό από μια Καλαμωτή που είχε την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού αλλά υστέρησε στην τελική προσπάθεια. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους αφού κατάφεραν μα προηγηθούν με τον Μπιρλή. Ένα γκολ που αμφισβητήθηκε έντονα από τους ανθρώπους της ομάδας μας αφού στην αρχή της φάσης γίνεται φάουλ στον Μονιό με τον επόπτη να σηκώνει το σημαιάκι και τον διαιτητή να τον αγνοεί. Η Καλαμωτή στην συνέχεια πίεσε και στο τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να ισοφαρίσει όταν ο Νέλα έκανε μια ατομική προσπάθεια από δεξιά και αφού πέρασε 3 παίκτες εκτέλεσε στην κλειστή γωνία στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με την ομάδα μας να πιέζει και τον Πύργο να αρκείτε σε αντεπιθέσεις και σε μία απ αυτές λίγο έλειψε να προηγηθεί καθώς μετά από αμυντικό λάθος ο Δάνδουλας βγήκε τετ α τετ με τον Πέπε και έκανε το σουτ το οποίο έφυγε λίγο άουτ. Και φτάνουμε στο 80' λεπτό όταν ο Κανάριος μετά από σέντρα του Λιτσάκη καταφέρνει με πλασέ να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας μας και φαινόταν ότι θα πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης, όμως στις καθυστερήσεις του αγώνα μετά από ένα στημένο φάουλ ο Δάνδουλας με κεφαλιά δίνει τον βαθμό της ισοπαλίας στο Πυργί.

Στα άλλα παιχνίδια είχαμε τα εξής αποτελέσματα:
Ατρόμητος-Κανάρης 2-1
Ηρακλής-Κοφινάς 1-1

Παρασκευή 9 Μαρτίου 2012

Πυργος-ΑΕΚαλαμωτής την Κυριακή στις 15:30

Ο Αγώνας Πυργος-ΑΕ Καλαμωτης την Κυριακη 11/03/12 θα αρχίσει στις 15:30 και όχι 16:00 που γράφτηκε στο blog

ΑΛΛΑΓΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ ΤΕΛΙΚΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΧΙΟΥ

Οπως πληροφορηθήκαμε απο την ΕΠΣ Χιου ο τελικός κυπέλλου Χίου δεν θα γίνει στις 21 Μαρτίου με πιθανότερη ημερομηνία τρεις μέρες μετά , δηλαδή την Κυριακή 25 Μαρτίου , χωρίς όμως να είναι τίποτα σίγουρο. Περισσότερες πληροφορίες εντός των ημερών

Σάββατο 3 Μαρτίου 2012

ΚΟΦΙΝΑΣ - ΚΑΛΑΜΩΤΗ 1-2

Με 1-2 επικράτησε η Καλαμωτή του αξιόμαχου Κοφινά σε ένα παιχνίδι με πάρα πολλές ευκαιρίες για την ομάδα μας η οποία έχασε σωρεία ευκαιριών και παραλίγο να το πληρώσει στις καθυστερήσεις του αγώνα καθώς ο Κοφινάς είχε δοκάρι με τον Δασκάλου. Το σκορ άνοιξε ο Μονιός μετά από κόρνερ με κοντινό πλασέ που ήταν το σκορ του ημιχρόνου για να ισοφαρίσει στο δεύτερο μέρος ο Κοφινάς με τον Πουλή. Το γκολ της νίκης ήρθε από τον Νέλα ενώ ακυρώθηκε γκολ του Κοφινά για επιθετικό φάουλ. Τέλος να σημειώσουμε ότι βγήκε με απευθείας κόκκινη για χτύπημα σε αντίπαλο ο Γούτης.

Στα άλλα παιχνίδια είχαμε:
ΚΑΝΑΡΗΣ-ΕΛΑΤΑ 6-0
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ-ΔΑΦΝΗ 0-5

VIDEO ΚΟΦΙΝΑΣ-ΚΑΛΑΜΩΤΗ ΑΠΟ SPORTSCHIOS

Παρασκευή 2 Μαρτίου 2012

ΚΑΛΑΜΩΤΗ-ΟΜΗΡΟΣ 2-3

Κρύο, χιόνι και πολλά γκολ στο γήπεδο της Καλαμωτής που η ομάδα μας ηττήθηκε από τον πρωτοπόρο Όμηρο με 2-3.
Η διαιτησία του κυρίου Κοκαρύδα και των βοηθών του ήταν κάκιστη με αποτέλεσμα να υπάρχουν παράπονα και από τις δύο πλευρές. Συγκεκριμένα η Καλαμωτή διαμαρτύρεται για το δεύτερο γκολ του Όμηρου για χέρι και οφσάιντ ενώ στο πρώτο γκολ της γηπεδούχου ομάδας ο αμυντικός στο πρώτο σουτ του Σελάλα αποκρούει με το χέρι και άσχετα αν μπήκε τελικά το γκολ θα έπρεπε στην συνέχεια ο διαιτητής να δώσει την δεύτερη κίτρινη.
Οι δύο κόκκινες κάρτες που δόθηκαν στην ομάδα μας κατά την γνώμη μας ήταν σωστές με εξαίρεση την πρώτη κίτρινη στον Μιχάλη Κουκούρη η οποία δίνεται στο πρώτο φάουλ στο 5λεπτο χωρίς προηγουμένως ο διαιτητής να κάνει ουδεμία παρατήρηση στον συγκεκριμένο παίκτη. Επίσης η κόκκινη στον Μπανιά πολύ αυστηρή και μάλλον δόθηκε για να διορθώσει ο διαιτητής τα αδιόρθωτα.
Στα αγωνιστικά ο Όμηρος είχε τα ηνία του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα καθώς η Καλαμωτή έχοντας το αριθμητικό μειονέκτημα αρκέστηκε σε αντεπιθέσεις οι οποίες μάλλον έφεραν αποτέλεσμα καθώς κατάφερε να βάλει δύο γκόλ και αν ήταν λίγο πιο τυχερή θα μπορούσε να ισοφαρίσει στην εκπνοή του αγώνα όταν μετά από σέντρα στην μικρή περιοχή ο Γρίγος ανενόχλητος έπιασε την κεφαλιά ψαράκι η οποία έγλυψε το δοκάρι
Το σκορ άνοιξε ο Πουλιός για τους φιλοξενούμενους μετά από διπλό λάθος στην αντίπαλη άμυνα και πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος η φιλοξενούμενη ομάδα είχε και ένα δοκάρι με τον Ψαρούδη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Όμηρος διπλασίασε τα τέρματα του με σουτ του Μουλάκη το οποίο κακώς μέτρησε αφού παρενέβη παίκτης του Ομήρου από αντικανονική θέση οφσάιντ. Η Καλαμωτή μειώνει με τον Σελάλα σε 1-2, σε μια φάση, στην οποία θα έπρεπε να πάρει την δεύτερη κίτρινη ο αμυντικός του Ομήρου. Ένα ακόμα δοκάρι είχε ο Όμηρος με τον Μουλάκη και στη συνέχεια ο Μπανιάς κάνει το 1-3. Το τελικό 2-3 σημείωσε ο Γκοτζαϊ για την Καλαμωτή με πολύ όμορφο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή.